Z tego artykułu dowiesz się jak:
1. Czy rzeczywiście musisz inwestować w rozwiązania na zamówienie pod dany wymiar okien.
2. Jakiego rodzaju są dostępne gotowe produkty. Kolorystyka, wymiary i rozwiązania techniczne.
3. Jakie są różnice cenowe i czasu oczekiwania w zakupie gotowych rozwiązań a takich na zamówienie.
4. Sposoby adaptacji gotowych produktów dostępnych w sklepach do własnych potrzeb.
5. Jakich potrzebujesz narzędzi aby dostosować produkt do własnych potrzeb i go zamontować.
6. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas przeróbki żaluzji do własnych potrzeb.
Kilka słów wstępu.
Obecnie istnieje wiele możliwości wykończenia okien i regulacji dopływu światła do pomieszczenia. Ze względu na rodzaj umiejscowienia ich na oknie wyróżnić możemy rozwiązania zewnętrzne i wewnętrzne. To jakie rozwiązanie wybierzemy zależy od celu jak ostatecznie ma wyglądać wnętrze naszego mieszkania lub domu oraz jak bardzo chcemy je zaciemnić. Do rozwiązań zewnętrznych możemy zaliczyć żaluzje zewnętrzne PCV lub aluminiowe czy okiennice. Wewnętrzne rozwiązania to klasyczne zasłony, firany, żaluzje drewniane, bambusowe, aluminiowe, papierowe, rolety materiałowe, rolety rzymskie.
Przy wyborze konkretnego rozwiązania decydować będzie styl aranżacji wnętrza naszego mieszkania lub domu. Do wnętrz w stylu nowoczesnym idealnie sprawdzą się żaluzje, rolety jak i gładkie zasłony, do wnętrz klasycznych rolety rzymskie i bardziej zdobne zasłony. Najlepiej o ich wyborze zadecydować już na etapie projektu wnętrz, ponieważ mamy wtedy pewność, że dane rozwiązanie będzie pasowało do całości wystroju. Warto też, przewidzieć czy dane rozwiązanie ma posiadać funkcje zdalnego sterowania.
Ze względu, iż każda z możliwości wykończenia okien i zaciemnienia pomieszczenia jest złożonym tematem, dziś zajmiemy się tylko jednym z nich a konkretnie żaluzjami i możliwościami jakie są dostępne obecnie na rynku. Dowiesz się jak w prosty sposób zaadaptować gotowe rozwiązania dostępne od ręki w większości sklepów budowlanych.
Czy rzeczywiście musisz inwestować w rozwiązania na zamówienie pod dany wymiar okien.
Przed zakupem żaluzji warto udać się do jednego z popularnych sklepów budowalnych znajdujących się w większych miastach lub przejrzeć ich strony internetowe. W większości przypadków znajdziesz tam żaluzje o wymiarach od 40 do 180cm szerokości i maksymalnie 180cm wysokości. W większości przypadków będą to żaluzje na standardowe szerokości okien montowanych w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Jeśli szerokości okien nie pasują do szerokości dostępnych żaluzji większość z nich można przyciąć do pożądanej szerokości. Niestety jeśli posiadamy okna o większej szerokości niż dostępnych żaluzji, będziemy zmuszeni wybrać rozwiązanie wykonania żaluzji na wymiar co będzie wiązało się z wyższym kosztem i dłuższym czasem oczekiwania. Jednak będą one lepiej wykonane i sami zaoszczędzimy czas potrzebny na przeróbki.
Jakiego rodzaju są dostępne gotowe produkty. Kolorystyka, wymiary i rozwiązania techniczne.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej żaluzje dostępne są w różnych wymiarach (długość, szerokość i grubość listwy), materiału z jakiego zostały wykonane (aluminium, drewno, fornir, bambus) jak i kolorystyce. Najpopularniejsze kolory to: odcienie drewna, biel, odcienie szarości, czerń oraz kolory z palety RGB. Różnorodność dostępnych żaluzji ze względu na te parametry daje nam bardzo duże możliwości dobrania idealnych pod aranżację wnętrz. Żaluzje można zamontować bezpośrednio do samego okna lub do ściany, o ile nie ma to wpływu na otwieranie samego okna. Lekkie konstrukcje żaluzji można zamontować do okna na klej lub taśmę dwustronną na piance, dłuższe a zarazem cięższe żaluzje wymagają montażu na wkręty lub kołki. Większość nowych modeli żaluzji posiada też mechanizm łatwego ściągnięcia z okna lub ściany aby móc je umyć.
Jakie są różnice cenowe i czasu oczekiwania w zakupie gotowych rozwiązań a takich na zamówienie.
Różnica ceny między gotowym rozwiązaniem dostępnym od ręki a żaluzjami na zamówienie może być nawet czterokrotna. Wszystko zależy od wielkości okna jak i użytych materiałów. Przykładowo najszersza żaluzja aluminiowa 180×180 w kolorze czarnym to koszt ok 120zł brutto za sztukę. Żaluzja o tym samym wymiarze, kolorze i parametrach wykonana na zamówienie to koszt 420zł sztuka. Czas oczekiwania na żaluzje na wymiar to ok 5 dni roboczych plus 1-2 dni na wysyłkę. Jak widać, gotowe rozwiązanie o ile jest możliwość jego zastosowania lub małej modyfikacji jest bardziej ekonomiczne i szybsze w realizacji.
Sposoby adaptacji gotowych produktów dostępnych w sklepach do własnych potrzeb.
Producenci żaluzji dostępnych w marketach na opakowaniach sami sugerują możliwość adaptacji żaluzji do określonej szerokości okien. Żaluzje aluminiowe można skrócić maksymalnie po 5-6cm po bokach. Maksymalną odległość wyznacza nam mechanizm opuszczania żaluzji zamontowany na górnej listwie aluminiowej. Żaluzje wykonane z drewna jak i fornirowe również można skracać po bokach jednak jest to trudniejsze i wymaga większej precyzji a szczególnie użytych maszyn do przycinania. Nie mniej jednak trzeba liczyć się z faktem, iż żaluzje drewniane posiadają element obciążający listwę dolną wykonaną z aluminium jak również listwę górną wykonaną z tego samego materiału dlatego potrzeba będzie dwóch rodzajów pił do drewna i aluminium najlepiej na stabilnym ramieniu. Pamiętaj, że jeśli chcesz przyciąć żaluzje, lepiej dobierz ich kolor do koloru ram okiennych. Brak kontrastu w tym wypadku czarne żaluzje do ciemno brązowych ram okiennych powoduje, że nie widzimy niewielkich niedoskonałości powstałych przy docinaniu listew aluminiowych. Zlewają się one z tłem. Dzięki czemu z daleka nie będą one widoczne dla oka. Mimo to staraj się to robić dokładnie.
Jakich potrzebujesz narzędzi aby dostosować produkt do własnych potrzeb.
Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup żaluzji aluminiowych, mamy lekko ułatwione zadanie. Aby skrócić po bokach takie żaluzje będziemy potrzebowali ostrych nożyczek do przycinania cienkich listew żaluzji oraz piły ręcznej lub elektrycznej do cięcia metalu w celu skrócenia grubszego dolnego obciążenia z aluminium oraz listwy z mechanizmem ściągania żaluzji oraz regulacji ich konta nachylenia. W celu montażu żaluzji potrzebne będą wkrętarka, odpowiedna końcówka dobrana do wkrętu, miara i śrubokręt. Pamiętaj aby zachować szczególną ostrożność przy docinaniu piłą elektryczną. Załóż rękawice ochronne i okulary aby iskry nie wpadły Ci do oka. Jeśli możesz powierz to zadanie bardziej doświadczonej osobie. Ręczna piła elektryczna nie jest też do końca precyzyjna. W trakcie przycinania możemy po prostu uciąć krzywo aluminiową listwę, dlatego rób to powoli i dokładnie. Użycie ręcznej piły do metalu daje więcej precyzji jednak przy dużej liczbie żaluzji możemy być zmęczeni. Sugeruję nie docinać żaluzji aluminiowych razem zlistwami aluminiowymi, ze względu iż końce żaluzji mogą być poszarpane i krzywo przycięte.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas przeróbki żaluzji do własnych potrzeb.
Najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Zadbaj o każdy szczegół opisany wyżej. Jeśli boisz się używać sprzętu elektrycznego odradzamy jego użycie i spróbowanie sił z piłą ręczną do metalu. Pamiętaj też aby dokładnie odmierzać każdą przycinaną listwę żaluzji. Najlepiej odmierzyć pierwszą długość miarą, przyciąć fragment a następnie przykładać go równo do następnego i przycinać wzdłuż niego. Przycinaj końcówki pod kontem 90 stopni aby każda wyglądała tak samo. Żaluzje aluminiowe są na tyle cienkie, że nie będzie widać z boku linii cięcia. Przycinając listwy górną i dolną rób to precyzyjnie i nie uszkodź mechanizmu regulacji konta nachylenia żaluzji i zsuwania ich. Pamiętaj też aby nie uciąć przez przypadek sznurka regulującego wysokość żaluzji. Dobieraj też kolor żaluzji do koloru ram okiennych, dzięki temu oba kolory zleją się ze sobą i nie będzie widać tylu niedoskonałości.